ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING DEPARTMENT

FIRST SEMESTER 2015 / 2016 ACADEMIC SESSION

TABLE 1: LIST OF COURSES DISTRIBUTION

SN

Course Title

Course Code

LEAD COURSE LECTURER

OTHER COURSE LECTURERS

1

Basic Electrical and Electronics Engineering I

EEE 201 ©

DR K. F. AKINGBADE

DR. T. O. ALE & DR. J. J. POPOOLA

2

Measurements and Instrumentation

EEE 301 ©

DR. J. J. POPOOLA

ENGR. A. O. MUFUTAU

3

Electronics Engineering I

EEE 303 ©

DR. S. A. OYETUNJI

ENGR. A. O. MUFUTAU & MR. O. A. FADAMIRO

4

Electromagnetic Field Theory

EEE 305 ©

DR. A. A. PONNLE

 

5

Electrical Machines I   

EEE 307 ©

ENGR. M. O. OYELEYE

 

6

Computer Software Applications in Electrical Engineering

EEE 309 ©

DR. W. O. APENA

 

7

Electric Circuit Theory I

EEE 311 ©

DR. J. J. POPOOLA

 

8

Electrical/Electronics Laboratory I

EEE 313 ©

TAs / TECHNOLOGISTS

 

9

Engineering Statistics

AGE 301 ®

AGE DEPT

 

10

Engineering Mathematics I

MTS 315 ®

MTS DEPT

 

11

Introduction to Entrepreneurship

PMT 301

PMT DEPT

 

12

Control Engineering I

EEE 401 ©

DR K. F. AKINGBADE

 

13

Electronics Engineering III

EEE 403 ©

DR. A. A. PONNLE

 

14

Communication Principles

EEE 405 ©

DR. MRS. F. M. DAHUNSI

 

15

Engineering Computational Methods

EEE 407 ©

CSC DEPT

 

16

Computer Engineering

EEE 409 ©

DR. S. A. OYETUNJI

ENGR. A. O. MUFUTAU & MR. O. A. FADAMIRO

17

Electrical Power Principles

EEE 411 ©

DR. A. O. MELODI

 

18

Electrical/Electronic Laboratory III

EEE 413 ©

TAs / TECHNOLOGISTS

 

19

Engineering Mathematics III

MTS 415 ®

MTS DEPT

 

20

Information Technology for Engineers

EEE 455

DR. W. O. APENA

ENGR. MRS. T. O. OTUNNIYI

21

Engineering Economics and Management

EEE 501 ©

DR. W. O. APENA

 

22

Control Engineering II

EEE 503 ©

DR K. F. AKINGBADE

 

23

Digital Signal Processing

EEE 505 ©

DR. S. A. OYETUNJI

 

24

Electrical Services Design

EEE 507 ©

DR. T. O. ALE

 

25

Final Year Student’s Project

EEE 599 ©

 

 

 

Group A: Communications/Electronics

 

 

 

 

Communication Systems

EEE 509(E)

DR. MRS. F. M. DAHUNSI

 

26

Computer Communication Principles

EEE 511(E)

DR. MRS. F. M. DAHUNSI

 

 

Power Electronic Devices and Applications

EEE 513(E)

 

 

 

Group B: Computer, Control, and Instrumentation

 

 

 

 

Computer Communication Principles

EEE 511(E)

 

 

27

Object-Oriented Programming and Computer Simulation

EEE 515 © (E)

DR. S. A. OYETUNJI

ENGR. MRS. T. O. OTUNNIYI

 

Instrumentation Engineering

EEE 517(E)

 

 

 

Group C: Power and Machines

 

 

 

28

Power System Engineering I

EEE 519(E)

ENGR. M. R. ADU

 

 

Power Electronic Devices and Applications

EEE 513(E)

 

 

 

Energy Conversion and Storage

EEE 521(E)

 

 

 

 

TABLE 2: LEVEL REGISTRATION OFFICERS

SN

LEVEL

REGISTRATION OFFICER

1

100

DR. W. O. APENA  (ELECTRICAL)

2

 

ENGR. MRS. T. O. OTUNNIYI  (COMPUTER)

3

200

ENGR. A. O. MUFUTAU

4

300

ENGR. M. R. ADU

5

400

DR. J. J. POPOOLA

6

500

DR. T. O. ALE

 

 

TABLE 3: EXAMINATION OFFICER

SN

EXAMINATION OFFICER

1

DR. THOMAS OLABODE ALE

 

 

 

 

                                                   THE FEDERAL UNIVERSITY OF TECHNOLOGY, AKURE

SCHOOL OF ENGINEERING AND ENGINEERING TECHNOLOGY

DEPTARTMENTS OF ELECTRICAL & ELECTRONICS ENGINEERING AND COMPUTER ENGINEERING

PROVISIONAL LECTURE TIME TABLE FOR FIRST SEMESTER 2015 / 2016 ACADEMIC SESSION.

 

LEVEL

8-9 AM

9-10 AM

10-11 AM

11-12 NOON

12-1 PM

1-2  PM

2-3 PM

3-4 PM

4-5 PM

5-6 PM

MONDAY

100 L

GNS 103 (FBN LT)

 

 

PHY 103 (LT 1)

BREAK!   BREAK!!   BREAK!!!

 

 

 

 

200 L

 

 

CHE 205 (2 IN 1 B)

 

MNE 201/203 (FBN LT)

MME 201 (2 IN 1 A)

300 L

 

 

EEE 311 (LT 5)

EEE 307 (2 IN 1 A)

EEE 305 (2 IN 1 B)

400 L

 

 

 

 

EEE 403 (MEE DR. RM.)

 

 

EEE 401 (LT 5)

500 L

 

 

 

 

 

EEE 511 (LAB)

EEE 507 (LT 2)

TUESDAY

100 L

MTS 101 (ETF)

MNE 101 (2 IN 1 B)

 

 

 

 

 

200 L

CSC 201 (LT2)

MTS 201 (ETF)

 

 

 

 

 

300 L

AGE 301 (FBN LT)

 

 

 

EEE 309 (L5)

MTS 315 (LT 1)

400 L

 

 

EEE 413 (LAB)

 

 

EEE 405 (MEE DR. RM)

500 L

EEE 509 (L5)

 

 

EEE 507 (L3)

 

 

EEE 501 (L1)

WEDNESDAY

100 L

CHE 101 (ETF)

PHY 101 (ETF)

 

 

 

 

 

200 L

 

 

CHE 205 (CHEM LAB)

 

MEE 201 (ETF)

 

 

300 L

EEE 303 (L4)

EEE 301 (L4)

 

PMT 301 (3 IN 1 B)

 

 

400 L

 

 

 

 

 

EEE 403 (L3)

EEE 409 (L4)

500 L

EEE 505 (MEE DR. RM.)

 

 

EEE 501 (L2)

EEE 503 (MEE DR. RM.)

 

 

THURSDAY

100 L

 

 

PHY 107 (LAB)

 

 

 

 

 

200 L

 

 

MEE 207 (LT1)

 

 

 

 

 

300 L

 

 

 

 

 

EEE 313 (LAB)

 

400 L

MTS 415 (3 IN 1 C)

EEE 411 (MEE DR. RM.)

EEE 407 (L2)

 

 

500 L

EEE 515 (L4)

 

 

EEE 503 (L4)

EEE 513 (L5)

EEE 519 (L5)

FRIDAY

100 L

CVE 105 (ETF)

 

 

 

 

MEE 101 (2 IN 1 B)

200 L

 

 

 

 

 

 

 

EEE 201 (LT1)

300 L

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 L

 

 

EEE 455 (FBN LT)

 

 

 

 

 

500 L

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   NOTE:

L1 = RM 037:             L2 = RM 036:             L3 = RM 043:             L4 = RM 044:             L5 = RM 058:    FBN LT = FIRST BANK OF NIG. LT.

MEE DR. RM. = MEE DRAWING ROOM

 

THE FEDERAL UNIVERSITY OF TECHNOLOGY, AKURE

SCHOOL OF ENGINEERING & ENGINEERING TECHNOLOGY

DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS  ENGINEERING

FIRST SEMESTER 2015 / 2016 AMMENDED FINAL EXAMINATION TIME TABLE

 

LEVEL

8-30 AM -11.30 AM

12.00 NOON -3.00 PM

3.30 PM -6.30 PM

MONDAY      

 29 - 2 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

CSC 201 CBE (ALE T.O., OYELEYE M.O.)

 

300 L

 

 

 

400 L

EEE 411 (MELODI A. O., AYENI B.T.)

 

 

500 L

 

 

EEE 503 (AKINGBADE K. F., APENA W.O., OWOJORI A.O.)

TUESDAY        

 1 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

EEE 301 (POPOOLA J. J., OLADEJI I.R.)

 

400 L

EEE 409 (OYETUNJI S. A., FADAMIRO O.A., AGBOLADE O.)

 

 

500 L

 

 

 

WEDNESDAY             

  2 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

MTS 315 (PONNLE A.A, OYELEYE M.O.)

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

EEE 519 (ADU M. R., OLADIRAN S.O.)

THURSDAY     

 3 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

EEE 303 (OYETUNJI S.A., ADEBANJO I.A., OLOTUAH A.O.)

 

400 L

 

 

 

500 L

EEE 511  (DAHUNSI F. M.,  MUFUTAU A.O.)

 

 

FRIDAY            

 4 - 3- 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

CHE 205 (MELODI A.O., ODEYEMI C.S)

300 L

 

 

 

400 L

EEE 405 (DAHUNSI F. M., PONNLE A.A.)

 

 

500 L

 

 

 

SATURDAY          

  5 - 3- 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

 

EEE 307 (OYELEYE M. O., FADAMIRO O.A)

400 L

EEE 401 (AKINGBADE K. F., APENA W.O., DAHUNSI F.M.)

 

 

500 L

 

EEE 507 (ALE T. O., OLOTUAH A.O.)

 

VENUE FOR ALL DEPARTMENTAL EXAMINATIONS:  1000 CAPACITY AUDITORIUM (BESIDE 1ST BANK AUDITORIUM)

VENUE FOR ALL CBES: DIGITAL RESOURCE CENTRE

   

VENUE FOR ALL PRATICALS: EEE LABS

   

 

 

LEVEL

8-30 AM -11.30 AM

12.00 NOON -3.00 PM

3.30 PM -6.30 PM

MONDAY          7 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

EEE 311 (POPOOLA J. J., AYENI B.T.)

 

400 L

 

 

EEE 403 (PONNLE A.A., OLADIRAN S.O.)

500 L

EEE 501 (APENA W. O., ODEYEMI C.S.)

 

 

TUESDAY          8 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

MEE 207 (OLOTUAH A.O., MUFUTAU A. O.)

 

 

300 L

 

 

EEE 305 (PONNLE A. A., OGUNLADE O.)

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

WEDNESDAY                9 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

MTS 201 (MUFUTAU A.O., POPOOLA J.J)

300 L

 

EEE 309 (APENA W. O., OGUNLADE O.)

 

400 L

EEE 407 (ODEYEMI C.S., FADAMIRO O.A.)

 

 

500 L

 

 

EEE 505 (OYETUNJI S. A., ADEBANJO I.A., AYENI B.T.)

THURSDAY

10 - 3 - 16      

100 L

CHE 101 CBE (PONNLE A.A, OYELEYE M.O.)

 

 

200 L

 

EEE 201 (POPOOLA, ALE, AKINGBADE, OLADIRAN S.O., OWOJIRI A.O., OLADEJI I.R.)

MEE 201 (MELODI A.O., AGBOLADE O.L.)

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

FRIDAY              11 - 3- 16

100 L

 

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

 

AGE 301 (OLOTUAH A.O., FADAMIRO O.A.)

400 L

 

 

 

500 L

EEE 515 (OYETUNJI S. A., DAHUNSI F. M., ADU M.R. )

 

 

SATURDAY              12 - 3- 16

100 L

 

 

PHY 103 CBE (ADU M.R., ODEYEMI C.S.) ---2-4pm

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

VENUE FOR ALL DEPARTMENTAL EXAMINATIONS:  1000 CAPACITY AUDITORIUM (BESIDE 1ST BANK AUDITORIUM)

VENUE FOR ALL CBES: DIGITAL RESOURCE CENTRE

   

VENUE FOR ALL PRATICALS: EEE LABS

   

 

 

LEVEL

8-30 AM -11.30 AM

12.00 NOON -3.00 PM

3.30 PM -6.30 PM

MONDAY          14 - 3 - 16

100 L

GNS 103 CBE (DAHUNSI F.M., ADU M.R.) --     11-2pm

 

 

200 L

 

 

 

300 L

EEE 313 - PRACTICAL (OYETUNJI/ODEYEMI/OWOJORI/OLADEJI/ AGBOLADE/ADEBANJO

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

TUESDAY          15 - 3 - 16

100 L

GNS 101 CBE (POPOOLA J.J., AYENI B.T.) --     11-2pm

CVE 105 CBE (MELODI A.O.,OGUNLADE O.) --     12-2pm

 

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

EEE 413 - PRACTICAL (OYETUNJI/OLADIRAN/OWOJORI/OLADEJI/AGBOLADE/ADEBANJO

 

500 L

 

 

 

WEDNESDAY                16 - 3 - 16

100 L

 

 

 

200 L

CSP 201 CBE (MUFUTAU A.O., OLADIRAN S.O.) - 9-11am

 

MME 201 (OLOTUAH A.O., OYELEYE M.O.)

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

EEE 507 - PRACTICAL (ALE/OLOTUAH/OWOJORI/OLADEJI/AGBOLADE/ADEBANJO)

 

THURSDAY       17 - 3 - 16

100 L

 

 

PHY 101 CBE (PONNLE A.A., ODEYEMI C.S.) -- 2-4pm

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

EEE 505 - PRACTICAL (OYETUNJI/AYENI/OWOJORI/OLADEJI/AGBOLADE/ADEBANJO)

 

FRIDAY              18 - 3- 16

100 L

 

 

 

200 L

MNE 203 CBE (MUFUTAU A.O., ADU M.R.) --    7-9am

 

 

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

SATURDAY              19 - 3- 16

100 L

 

 

MTS 101  (MELODI A.O.,AYENI B.T.)  -- 2 - 4pm

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

EEE 455 (APENA W.O., ALE T.O., OGUNLADE O.)

 

MTS 415 (MUFUTAU A.O., ADU M.R.)

500 L

 

EEE 515 (OYETUNJI S. A., OLOTUAH., FADAMIRO O.A.)

 

VENUE FOR ALL DEPARTMENTAL EXAMINATIONS:  1000 CAPACITY AUDITORIUM (BESIDE 1ST BANK AUDITORIUM)

VENUE FOR ALL CBES: DIGITAL RESOURCE CENTRE

   

VENUE FOR ALL PRATICALS: EEE LABS

   

 

 

 

LEVEL

8-30 AM -11.30 AM

12.00 NOON -3.00 PM

3.30 PM -6.30 PM

MONDAY          21 - 3 - 16

100 L

EMT 301 (FADAMIRO O.A., OLADIRAN S.O.)

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

TUESDAY          22 - 3 - 16

100 L

MEE 101 (FADAMIRO O.A., OLADIRAN S.O.)

 

 

200 L

 

 

 

300 L

 

 

 

400 L

 

 

 

500 L

 

 

 

VENUE FOR ALL DEPARTMENTAL EXAMINATIONS:  1000 CAPACITY AUDITORIUM (BESIDE 1ST BANK AUDITORIUM)

VENUE FOR ALL CBES: DIGITAL RESOURCE CENTRE

   

VENUE FOR ALL PRATICALS: EEE LABS

   

 

 

 

SECOND SEMESTER 2015 / 2016 ACADEMIC SESSION

TABLE 1: LIST OF COURSES DISTRIBUTION

SN

Course Title

Course Code

LEAD COURSE LECTURER

OTHER COURSE LECTURERS

1

Basic Electrical and Electronics Engineering II

EEE 202 ©

DR K. F. AKINGBADE

DR. T. O. ALE & DR. J. J. POPOOLA

2

Electronics Engineering II

EEE 302 ©

DR. S. A. OYETUNJI

ENGR. A. O. MUFUTAU

3

Electromagnetic Wave Theory

EEE 304 ©

DR. A. A. PONNLE

 

4

Electric Circuit Theory II

EEE 306 ©

DR. J. J. POPOOLA

 

5

Electrical Machines II

EEE 308 ©

ENGR. M. O. OYELEYE

 

6

Electrical / Electronics Laboratory II

EEE 310 ©

TAs / TECHNOLOGISTS

 

7

Technical Report Writing

MNE 314 ®

MNE DEPT

 

8

Principle of Economics

GNS 202 ®

GNS DEPT

 

9

Engineering Mathematics II

MTS 316 ®

MTS DEPT

 

10

Practical Skills in Entrepreneurship

PMT 302

PMT DEPT

 

11

Engineering Law and Management

EEE 502 ©

DR W. O. APENA

 

12

Digital Communication

EEE 504 ©

DR. MRS. F. M. DAHUNSI

 

13

Reliability and Maintainability of Systems

EEE 506 ©

DR. A. O. MELODI

 

14

Seminar

EEE 508 ©

ALL

 

15

Final Year Student’s Project

EEE 599 ©

ALL

 

 

 

 

 

 

 

Group A: Communications/Electronics

 

 

 

16

Antenna Theory and Radar Systems

EEE 514 (E)

DR S. A. OYETUNJI

 

17

Energy Conversion and Storage

EEE 554 (E)

DR. T. O. ALE

 

 

 

 

 

 

 

Group B: Computer, Control, and Instrumentation

 

 

 

18

Control Engineering III

EEE 518 (E)

DR K. F. AKINGBADE

MR. O. A. FADAMIRO

 

Energy Conversion and Storage

EEE 554 (E)

DR. T. O. ALE

 

 

 

 

 

 

 

Group C: Power and Machines

 

 

 

19

Power System Engineering II

EEE 524 (E)

ENGR. M. R. ADU

 

 

Energy Conversion and Storage

EEE 554 (E)

DR. T. O. ALE